Hydranty wewnętrzne
W zależności od rodzaju i charakteru danego obiektu środkami gaśniczymi mogą być gaśnice lub hydranty, które są urządzeniami montowanymi na stałe na instalacji wodociągowej. O tym, w jakich budynkach konkretny rodzaj ochrony przeciwpożarowej powinien być użytkowany, mówi stosowny akt prawny. Zastosowanie się do wytycznych w nim zawartych, pozwoli łatwo uporać się z ewentualnym zarzewiem ognia i uniknąć większych strat, spowodowanych przez rozprzestrzeniający się pożar.
Hydrant wewnętrzny - definicja
Hydrant wewnętrzny jest urządzeniem montowanym na sieci wodociągowej wewnętrznej, służącym do poboru wody. Hydranty wewnętrzne służą do gaszenia pożarów typu A, a ich konstrukcja umożliwia walkę z ogniem z bezpiecznej odległości, która jest dużo wyższa niż w przypadku gaśnic. Hydranty sprawdzają się przy zduszaniu pożaru w zarodku oraz dogaszaniu ewentualnych pogorzelisk. Stały dopływ wody z instalacji wodociągowej daje pewny, nieprzerwany strumień, który pozwoli na uporanie się nawet z wielkimi płomieniami. Hydranty oznakowane są zgodnie z Polską Normą.
Hydranty wewnętrzne - rodzaje
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje hydrantów, używanych w obiektach zgodnie z tym, co mówią regulujące hydranty wewnętrzne przepisy. Osoba odpowiedzialna za rozmieszczenie w obiekcie urządzeń gaśniczych, ma do wyboru hydranty należące do jednej z poniższych grup.
Hydranty DN25
Zasięg hydrantu wewnętrznego umożliwia jego skuteczne używanie wewnątrz obiektów. Hydranty 25 używane są w strefach pożarowych zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia dla ludzi ZL. Urządzenia gaśnicze tego typu powinny znaleźć się w budynkach wysokich i wysokościowych na każdej kondygnacji, prócz tej, która obejmuje strefę ZL. Oprócz tego umieszcza się je w budynkach niskich i średniowysokich na każdej kondygnacji:
- w strefie pożarowej, której powierzchnia jest większa niż 200 m2, zakwalifikowanej do ZL I, ZL II lub ZL V;
- w każdej strefie pożarowej zakwalifikowanej do ZL III.
Hydranty 25 to podstawowy typ stacjonarnych urządzeń gaśniczych używanych wewnątrz obiektów. Instalowane są w budynkach zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia dla ludzi ZL. Mowa tu głównie o obiektach, takich jak mieszkalna zabudowa wielorodzinna, budynki użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, uczelnie, centra handlowe, biura, sklepy, urzędy, apteki, hotele).
Hydranty DN33
Muszą znaleźć się w każdym garażu wielokondygnacyjnym oraz jednokondygnacyjnym zamkniętym, jeśli liczba miejsc postojowych jest wyższa niż 10.
Hydranty DN52
Prawo wymaga, aby hydranty takie znajdowały się w:
- strefie pożarowej PM, w której gęstość obciążenia ogniowego jest większa niż 500 MJ/m2, a powierzchnia większa niż 200 m2;
- strefie pożarowej PM o gęstości obciążenia ogniowego 2, w której znajduje się pomieszczenie, którego powierzchnia przekracza 100 m2, a jego gęstość obciążenia ogniowego ma wartość powyżej 1000 MJ/m2;
- niskim lub średniowysokim budynku, w pobliżu wejścia do pomieszczeń technicznych lub PM o powierzchni większej niż 200 m2, których gęstość obciążenia ogniowego przekracza 500 MJ/m2 (warunkiem jest usytuowanie w strefie pożarowej o kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III, ZL V).
Hydrant wewnętrzny - przepisy
Kwestię hydrantów wewnętrznych określa i w pełni wyczerpuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku (Dz.U.2010.109.719), dotyczące przeciwpożarowej ochrony budynków i innych obiektów budowlanych. Informacje o hydrantach wewnętrznych zawarte są w Rozdziale 5. wyżej wymienionego aktu prawnego.
Hydranty wewnętrzne - wymagania instalacji
Instalacja hydrantowa będzie działać bez zarzutu, po zapewnieniu jej stałego, odpowiedniego ciśnienia wody. Przy wyliczeniach konkretnych wartości, brane są pod uwagę czynniki, takie jak najbardziej niekorzystne położenie urządzenia oraz opory hydrauliczne. Uwzględniając te zmienne, należy zapewnić ciśnienie nie mniejsze niż 0,2 MPa. Podano też górną granicę dopuszczalnego ciśnienia w przeciwpożarowej instalacji wodociągowej. Ta wartość, mierzona na zaworze odcinającym nie powinna być wyższa niż 1,2 MPa, natomiast na zaworze 52, a także na zaworach odcinających w hydrantach 52 nie może przekraczać wartości 0,7 MPa.
Hydranty wewnętrzne - parametry
Wydajność hydrantu wewnętrznego
Instalacja hydrantowa wewnętrzna musi spełnić podstawowe warunki, jeśli chodzi o minimalną wydajność poboru wody.
- wydajność hydrantu 52 to co najmniej 2,5 dm3/s,
- hydrant 33 - wydajność minimalna to 1,5 dm3/s,
- hydrant 25 - ma najniższą minimalną wydajność, określoną na 1,0 dm3/s.
Zasięg hydrantów wewnętrznych
Wiedząc, do czego służy hydrant i jak działa, łatwo dojść do wniosku, że zasięg hydrantów wewnętrznych określony jest przez długość węży, w które owe urządzenia są wyposażone. Stąd wiadomo, że:
- hydrant 25 - zasięg skuteczny zamontowanego węża to 20 lub 30 metrów,
- hydrant 33 - półsztywny wąż również umożliwia prowadzenie akcji gaśniczej w odległości nawet 20 lub 30 metrów od urządzenia,
- hydrant 52 - umieszczony na zwijadle płasko składany wąż pozwala na gaszenie pożaru w odległości 10 lub 15 metrów. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku istnieje możliwość przedłużenia węża o dodatkowy odcinek. Wówczas zasięg skutecznego działania proporcjonalnie wzrasta.
Hydranty ppoż wewnętrzne - co wchodzi skład zestawu?
Każdy zestaw hydrantu wewnętrznego składa się z kilku podstawowych elementów. Polska Norma określa ich parametry i wygląd.
- Szafka hydrantowa - może mieć dowolny kolor, choć praktyka pokazuje, że najczęściej spotyka się szafki czerwone lub białe. Norma określa dokładne oznakowanie tego elementu (m.in. poprzez umieszczenie na nim piktogramu oznaczającego "hydrant wewnętrzny" w kolorze czerwonym). Lokalizacja hydrantów wewnętrznych powinna być zawsze zgodna z obowiązującymi przepisami. Szafki występują w formie skrzynek z drzwiami umieszczonymi w ściance frontowej lub bocznej, mogą być dekoracyjne, a niektóre modele przewidują dodatkowe miejsce wewnątrz na gaśnicę. Warto odnotować, że szafka wcale nie jest obowiązkowa. Spotyka się bowiem hydranty 25 bez szafki.
- Zawór hydrantowy - wykonany z mosiądzu lub aluminium. Najczęściej spotykanymi zaworami są aluminiowe typu grzybkowego z nasadą aluminiową.
- Wąż - w zależności od rodzaju danego hydrantu wewnętrznego będzie to wąż półsztywny lub płasko składany. W hydrancie 52 znajduje się wąż płasko składany o średnicy 52 mm i długości 15 lub 20 mb. W pomieszczeniach, w których odległość do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego przekracza 30 m, dopuszcza się opcję przedłużenia węża o dodatkowy odcinek. Hydranty 25 i 33 wyposażone są w półsztywny wąż hydrantowy o średnicy odpowiednio 25 i 33 mm oraz długości 20 lub 30 mb.
- Prądownica hydrantowa - jest na stałe zamocowana do węża. Jej rozmiar dostosowany jest do typu hydrantu (średnicy węża).
- Zwijadło (bęben) - to element, na który nawinięty jest wąż. Może się wychylać lub nie. Zwijadło zawsze powinno mieć czerwoną barwę.
- Znak "hydrant wewnętrzny" umieszczony na obudowie.
Hydranty wewnętrzne - cena
Hydranty wewnętrzne to urządzenia gaśnicze charakteryzujące się stosunkowo niewielką ceną. Najtańsze hydranty 52 to koszt zaledwie kilkuset złotych. Niewiele droższe są hydranty 25, których cena zaczyna się od tysiąca złotych. Jeśli chodzi o hydranty 33, ich cena przedstawia się równie zachęcająco. Koszta takiego urządzenia to niespełna 2 tysiące złotych.