Gaśnice
Sklep internetowy Fire and Gas oferuje różne rodzaje gaśnic przeciwpożarowych – proszkowe, pianowe, śniegowe, posiadające oznaczenie BCE, ABC, A, F i wiele innych, które decydują o ich przeznaczeniu. I mimo że dla większości osób bezpieczeństwo bliskich, domu i najbliższego otoczenia jest najważniejsze, to praktyka pokazuje, że często temat ten schodzi na dalszy plan – zwykle do momentu, kiedy wydarzy się coś złego. Nie warto czekać do pojawienia się pierwszego ognia, aby wyposażyć swój dom w odpowiednie urządzenia gaśnicze. Poznaj cały asortyment dostępny w naszym sklepie i wybierz produkt, który zapewni Tobie i Twoim najbliższym bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Gaśnice do kuchni | Gaśnice do salonu | Gaśnice do sypialni | Gaśnice do kotłowni | Gaśnice do biura | Gaśnice do samochodu | Gaśnice do garażu | Gaśnice do komputera | Gaśnice do elektroniki | Gaśnice do warsztatu
Gaśnica – definicja
Gaśnica to przenośne urządzenie, przeznaczone do gaszenia pożarów. Dokładna charakterystyka gaśnic zależy od danego rodzaju – proszkowa, pianowa, śniegowa. Pierwsza gaśnica, a tak naprawdę pomysł na nią zrodził się w 1734 roku, kiedy to niemiecki medyk M. Fuches w celu ugaszenia pożarów zaproponował, aby szklane pojemniki wypełnione słoną wodą wrzucać do ognia. Bliżej współczesnego rozwiązania była jednak skonstruowana w 1816 roku przez George’a Manby’ego gaśnica, która zawierała roztwór węglanu potasu i sprężone powietrze.
Gaśnice – opis działania
Budowa gaśnic i zasada ich działania jest bardzo prosta. Metalowy pojemnik zawiera środek gaśniczy (proszek, pianę lub gaz w formie płynnej) oraz gaz wyrzutowy. Funkcję tego drugiego pełni zazwyczaj sprężony dwutlenek węgla bądź azot. Obecnie obie substancje umieszcza się razem w jednej komorze. Natomiast dwie osobne komory na te substancje będzie miała każda starsza gaśnica. Azotowa głowica umieszczona za pomocą pokrętła do urządzenia umożliwia napełnienie urządzenia gazem (dotyczy to gaśnic proszkowych). Użytkownik, wciskając dźwignię, inicjuje wyrzut czynnika gaśniczego za pomocą gazu pod wysokim ciśnieniem. Kolory gaśnic są narzucone przez przepisy. Każde takie urządzenie musi być pomalowane na czerwono i posiadać etykietę, na której znajdują się informacje dotyczące jego przeznaczenia i sposobu użycia.
Gaśnice – rodzaje i zastosowanie
W zależności od tego, co wypełnia gaśnice przeciwpożarowe, można wyodrębnić trzy najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń. Ich zawartość w dużej mierze będzie determinować to, do gaszenia jakich przedmiotów mogą lub powinny zostać użyte.
Rodzaje gaśnic i zastosowanie:
-
gaśnice proszkowe – środkiem gaśniczym jest tu specjalny proszek. Jest to gaśnica uniwersalna, nadaje się do gaszenia wielu rodzajów pożarów;
-
gaśnice pianowe – w środku takiego urządzenia znajduje się piana gaśnicza. Nie wolno nią gasić urządzeń elektrycznych, gdyż piana przewodzi prąd;
-
gaśnice śniegowe – są to gaśnice gazowe, w których wnętrzu znajduje się płynny dwutlenek węgla. Podczas wyrzutu rozpręża się adiabatycznie, oziębiając do temperatury około -78 °C. W formie suchego lodu wydobywa się na zewnątrz. Tego rodzaju urządzeń nie wolno używać do gaszenia ludzi. Schłodzony CO2 powoduje bowiem dodatkowe obrażenia.
Podstawowe typy gaśnic i ich zastosowanie
Gaśnice pożarowe podzielić można także ze względu na ich typ, który jest informacją na temat tego, do jakiego pożaru może zostać użyte dane urządzenie.
Gaśnice – typy:
-
gaśnica typu A – przeznaczona jest do palących lub żarzących się ciał stałych. Gaszenie drewna, gumy, papieru – w tych przypadkach niezbędna jest gaśnica A;
-
gaśnica typu B – sprawdza się w przypadku pożaru palnych cieczy. Gaśnica B przyda się więc tam, gdzie płonie olej, benzyna czy alkohol;
-
gaśnica typu C – używana do gazów palnych. Gaśnica C powinna więc zostać użyta w przypadku pożaru metanu czy propanu;
-
gaśnica typu D – do gaszenia palnych metali. Gaśnica D przyda się, gdy zapali się sód czy magnez;
-
gaśnica typu E – przeznaczona do gaszenia pożarów urządzeń, których napięcie przekracza 1000 V. Gaśnica E stosowana jest również do gaszenia innych przedmiotów, które znajdują się w pobliżu urządzeń elektrycznych;
-
gaśnica typu F – używana do gaszenia substancji łatwopalnych przeznaczonych do gotowania. Gaśnica F jest zatem niezbędnym wyposażeniem obiektów gastronomicznych.
Gaśnica ABC nada się więc do ugaszenia pożarów ciał stałych, cieczy i gazów, gaśnica BC do cieczy palnych oraz gazów, a gaśnica BCE oprócz cieczy palnych, gazów ugasi również urządzenia o napięciu powyżej 1000 V.
Rodzaje gaśnic i ich oznaczenia
Na gaśnicach umieszczone są różnego rodzaju oznaczenia, które mogą mieć formę liter i cyfr. Tylko ich odpowiednie rozszyfrowanie pozwoli na użycie gaśnicy zgodnie z przeznaczeniem.
Podział gaśnic i oznaczenia literowe:
-
GP – Gaśnica Proszkowa
-
GS – Gaśnica Śniegowa
-
GW – Gaśnica Pianowa
-
GWG – Gaśnica Gastronomiczna
-
AP – Gaśnica Przewoźna Proszkowa
-
AS – Gaśnica Przewoźna Śniegowa
Grupy gaśnic i ich oznaczenia ze względu na to, do gaszenia jakich pożarów jest przeznaczona:
-
gaśnice A,
-
gaśnice B,
-
gaśnice C,
-
gaśnice D,
-
gaśnice E,
-
gaśnice F.
Pozostałe oznaczenia:
-
cyfry – oznaczają, ile kilogramów czy litrów mieści się w danej gaśnicy;
-
gaśnica typu X – oznacza to, że urządzenie jest pod stałym ciśnieniem;
-
gaśnica typu Z – w tych urządzeniach gaz, który wyrzuca środek gaśniczy, umieszczony jest w osobnym zbiorniku i zostaje uwolniony dopiero po przebiciu membrany, przez co gaśnica jest gotowa do użycia po upływie kilku sekund.
Gaśnice – cena
To, ile kosztuje gaśnica, zależy to od wielu zmiennych. Podstawowym czynnikiem decydującym o cenie jest rodzaj gaśnicy.
Ceny gaśnic:
-
proszkowe gaśnice – cena tego urządzenia jest najniższa ze wszystkich wymienionych. W naszym sklepie znajdziesz gaśnice PPOŻ. poniżej 50 złotych, jak i takie za ponad 1000 złotych;
-
pianowa gaśnica – cena jest trochę wyższa niż w przypadku proszkowych. Przykładowo za gaśnicę o pojemności 6 l zapłacisz u nas około 200 złotych;
-
śniegowe gaśnice – ceny tych urządzeń są najwyższe z wymienionych rodzajów. Chcąc kupić gaśnicę śniegową 5-kilogramową, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu około 400 złotych.
Jak widać, ważnym kryterium decydującym o cenie jest także pojemność urządzenia. Z oczywistych względów niewielkie samochodowe gaśnice przenośne nie będą tak kosztowne, jak wielkie zbiorniki zawierające wiele kilogramów czynnika gaśniczego. Oferujemy produkty w bardzo szerokich widełkach cenowych, dlatego każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie – w naszej ofercie znajduje się zarówno gaśnica 3 kg, jak i taka zawierająca nawet 25 kg środka gaśniczego. Zapraszamy do skorzystania z naszych aktualnych promocji, zniżek i wyprzedaży, które pozwolą Ci obniżyć koszt zakupu gaśnicy przeciwpożarowej.
Gaśnice – sklep internetowy Fire and Gas
Oferta Fire and Gas obejmuje gaśnice proszkowe, śniegowe i pianowe, a także samoczynne urządzenia gaśnicze. Wszystkie z nich występują w różnych rozmiarach – od 1 kg do 25 kg. Dysponując szerokim wyborem dostępnych produktów, możemy z łatwością dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb klienta. Rodzaje gaśnic i oznaczenia nic Ci nie mówią? Nie martw się, specjaliści z Fire and Gas chętnie pomogą Ci w znalezieniu właściwego rozwiązania i wytłumaczą, co oznaczają poszczególne symbole. Nie czekaj na pożar, tylko już dziś zadbaj o bezpieczeństwo przeciwpożarowe.