Gaśnice śniegowe CO2
Nie ma gaśnicy, która byłaby idealna do wszystkiego. Każdy rodzaj tych przenośnych środków gaśniczych ujawnia swe zalety w innych warunkach. Wszystko zależy bowiem od użytego środka gaśniczego, miejsca, w którym pojawi się ogień oraz rodzaju płonącego materiału. Gaśnice CO2 to bardzo ważna kategoria urządzeń, mająca ściśle określone przeznaczenie. Powinny one być używane raczej w zamkniętych pomieszczeniach, a stosunkowo niska temperatura krytyczna skroplonego CO2 wymaga przechowywania w warunkach, które nie narażą gaśnicy na przegrzanie.
Gaśnica śniegowa CO2 - opis
Wewnątrz bezszwowego zbiornika wykonanego z wysokiej klasy aluminium lub stali znajduje się sprężony dwutlenek węgla. W temperaturze pokojowej ciśnienie robocze wynosi 58 bar. Gaśnica śniegowa jest z reguły nieco cięższa niż urządzenia innych typów o podobnej masie środka gaśniczego. Ważnym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę podczas wyboru urządzenia, jest to, że gaśnica CO2 nie przyczynia się do powstania ewentualnych szkód pożarowych, a co za tym idzie do zwiększenia strat i konieczności poniesienia dodatkowych, często dotkliwych kosztów.
Działanie gaśnicy śniegowej
Bez względu na to, czy jest to gaśnica śniegowa 6 kg, 2 kg, 5 kg, czy dużo więcej, zasada działania jest podobna. Otwarcie zaworu powoduje gwałtowne uwolnienie środka gaśniczego, który ulega natychmiastowemu rozprężeniu.
Dwutlenek węgla podczas rozprężenia schładza się do temperatury -78°C, wskutek czego powstają kryształy, wyglądem przypominające śnieg. Stąd nazwa. Działanie gaśnicze polega głównie na odcięciu dopływu tlenu. Gaśnice z dwutlenkiem węgla zawierają gaz, który jest cięższy od powietrza, doskonale pokrywa on więc gaszone powierzchnie, ułatwiając zduszenie płomieni i szybkie poradzenie sobie z zarzewiem ognia.
Gaśnica śniegowa CO2 - do czego?
Gaśnicy śniegowej można użyć do gaszenia pożarów grupy B i C, choć to, co gasimy gaśnicą śniegową, sprawia, że najczęściej spotykane są urządzenia przeznaczone dla grupy B. Gaśnica z CO2 jest zatem doskonałą opcją w przypadku ryzyka wystąpienia pożaru cieczy palnych, gazów, materiałów topiących się pod wpływem temperatury. Tym, co gasi gaśnica z CO2, są również palące się urządzenia elektryczne do 1000 V (istnieją specjalistyczne gaśnice śniegowe energetyczne, w przypadku których maksymalna wartość napięcia elektrycznego gaszonego obiektu wzrasta do 245 kV), układy elektroniczne itp.
Wiadomo więc, co można gasić gaśnicą śniegową. W przypadku tego typu urządzeń ważne jest też ich podstawowe ograniczenie, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Z uwagi na ekstremalnie niską temperaturę czynnika gaśniczego, gaśnicą śniegową nie wolno gasić ludzi i zwierząt. Gaz może spowodować dotkliwe obrażenia.
Gaśnica śniegowa - zastosowanie
Dzięki cechom i zaletom, z których największą jest brak pozostałości wody, czy pyłów, przeznaczenie gaśnic śniegowych jest bardzo szerokie. Używane są m.in. w:
- magazynach cieczy palnych,
- kotłowniach,
- serwerowniach,
- halach produkcyjnych,
- lakierniach,
- pomieszczeniach teletechnicznych,
- laboratoriach,
- rozdzielniach elektrycznych,
- wielu innych obiektach przemysłowych.
Gaśnice CO2 - cena
Gaśnica z dwutlenkiem węgla zawierająca 2 kg środka gaśniczego to koszt zaczynający się od 200 złotych, natomiast za urządzenia nieco cięższe, posiadające aż 5 kg skroplonego dwutlenku węgla trzeba zapłacić kwotę, zaczynającą się od około 350 złotych. Podobną cenę ma gaśnica energetyczna, która jest ciekawą pozycją w asortymencie, z uwagi na opinię techniczną wydaną przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która otwiera możliwość zastosowania urządzenia w podziemiach kopalnianych.